Choć niektórzy nie przykładają wagi do nauki języków obcych, nie da się zaprzeczyć, że rozległe umiejętności komunikacyjne mogą być niejednokrotnie bardzo przydatne. Z tego względu warto się rozwijać we wspomnianym zakresie – na dobry początek dobrze jest opanować angielski, gdyż jest on niezwykle rozpowszechniony na całym świecie. Gdy już to uczynimy, można zabrać się za inne warianty, takie jak niemiecki, rosyjski, czy języki egzotyczne, które także zyskują ostatnimi czasy na popularności.

Angielski w pracy

Nauka języka angielskiego może znacząco zaprocentować na rynku pracy. W wielu ogłoszeniach pojawia się bowiem wymóg znajomości tego języka – czasem poszukiwane są osoby o zaawansowanym poziomie biegłości, niekiedy wystarczy komunikatywny. Tak czy inaczej, sprawne posługiwanie się angielskim może nam niejednokrotnie otworzyć nowe drogi rozwoju zawodowego. Poza tym coraz więcej firm stawia na międzynarodowe środowisko oraz współpracę, przez co zapotrzebowanie na pracowników kompetentnych językowo może wzrosnąć. Certyfikaty mogą być bardzo pozytywnym punktem w naszym CV – mogą one bowiem pokazać nie tylko fakt, że znamy język, ale również naszą chęć do nauki. To bywa przez zatrudniających bardzo cenione.

Angielski na wakacjach

Wyjazd za granicę bywa czasem nieco stresujący, zwłaszcza, jeśli nie mamy absolutnie żadnych podstaw języków obcych. Wcześniejsza nauka angielskiego może w takim momencie okazać się niezwykle przydatna, nawet jeżeli w naszym słowniczku znajdują się jedynie podstawowe wyrażenia. Trudno oczekiwać od ludzi na całym świecie, że będą w stanie posługiwać się polskim – większość z nich nigdy nawet nie miała z nim styczności. Angielski uchodzi za swego rodzaju międzynarodową metodę komunikacji, dlatego warto go znać chociażby w minimalnym stopniu. Przy zakupie pamiątek, zamawianiu obiadu w restauracji, pytaniu o drogę, czy też dopytywaniu o rozkład jazdy poszczególnych środków transportu może się on naprawdę przydać.

Angielski a międzynarodowy rozwój

Angielski przez niektórych jest uważany za język, który niejako otwiera nam drogę do międzynarodowej edukacji, czy też kariery. Wiele osób marzy o tym, aby spróbować swoich sił na zagranicznej uczelni lub w tego rodzaju firmie. Bez znajomości angielskiego tak szerokie możliwości nie są dla nas dostępne – chyba, że – przykładowo – chcemy studiować w Chinach i znamy chiński. Rozwijanie swojego poziomu języka angielskiego jest jednak pierwszym krokiem do tego, aby w przyszłości dać sobie szansę na zasmakowanie międzynarodowego środowiska. 

Angielski a dostęp do informacji i aspekt towarzyski

Internet jest doskonałym źródłem informacji, z którego warto korzystać – oczywiście nie zapominając o zdrowym rozsądku. Wiele artykułów i wpisów publikuje się wyłącznie w języku angielskim. Jeśli zatem go nie znamy, to mamy ograniczony dostęp do rozmaitych interesujących portali. Poza tym niekiedy warto obejrzeć film, czy przeczytać książkę w oryginale. Przyjemnie jest również słuchać zagranicznych przebojów, rozumiejąc o czym jest w nich mowa. Nauka języka angielskiego może nam się przydać zatem nie tylko w przypadku emigracji, czy zatrudnienia, ale również prywatnie. Jeśli ktoś z naszych znajomych zaprosi do Polski zagranicznego kolegę, chcielibyśmy z pewnością zamienić z nim słowo.

Język angielski ma zatem bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystać go możemy w wielu sytuacjach. Czasem jest on absolutnie niezbędny, ale niekiedy zwyczajnie warto go znać dla własnego komfortu. Poszerzanie horyzontów powinno być czymś naturalnym, a osobisty rozwój dobrze jest traktować jako cel. Edukacja lingwistyczna jest bardzo interesująca i może być niesamowicie wciągająca.