W dzisiejszym świecie znajomość języków obcych to niezwykle przydatna umiejętność, która może nam w znaczy sposób ułatwić życie. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia język angielski, który, tak jak niegdyś łacina, stanowi obecnie języki uniwersalny. Jednak nauka angielskiego, tak jak zresztą żadna nauka, nie jest prosta, jeśli nie poświęcimy jej wystarczająco dużo czasu. No właśnie. Czas. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na take rarytasy, dlatego poszukuje innych sposobów na naukę języka angielskiego, które nie wymagają ślęczenia nad książkami przez całe lata. Problem ten generuje pytania, które są zmorą dla tysięcy ludzi: Czy można nauczyć się angielskiego w zaledwie 3 miesiące? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Nauka języka angielskiego w 3 miesiące? 

Niektórzy mogliby pomyśleć, że to niewykonalne, ludzki umysł nie jest w stanie przyswoić języka przez tak krótki okres. Czy jednak na pewno? Okazuje się, że to jak najbardziej wykonalne! Co więcej nawet nie aż takie trudne, co potwierdza szereg specjalistów. Z ich ustaleń wynika, że nie trzeba poświęcić lat, by nauczyć się podstaw komunikatywnego porozumiewania się. Wystarczy zaledwie kilka miesięcy, a talent do języków nie gra tu żadnej roli. Możemy bowiem uczyć się języka angielskiego nawet 10 lat z marnym rezultatem, jeśli zabieramy się do tego nieodpowiednio. Nie ma jednego sposobu na naukę angielskiego, lecz istnieje mnóstwo zasad, które znacznie ułatwiają, a co za tym idzie, przyspieszają ten proces.

Zasada 3×3  

Brak czasu to żadna przeszkoda, zwłaszcza przy stosowaniu zasady 3×3. Polega ona na wykorzystaniu trzech złotych zasad, które w znacznym stopniu umożliwią nauczenie się języka w zaledwie trzy miesiące. Mówi się, że angielski jest statystycznie prosty do przyswojenia, a w porównaniu do języka polskiego niemal dziecinnie prosty. Nie wymaga żadnych skomplikowanych oraz czasochłonnych rytuałów, a cala trudność sprowadza się jedynie do tego, by zacząć. Potem jest już z górki. Ważne jest jednak pozytywne nastawienie i stosowanie 3 zasad, które znacznie ułatwią zadanie. 

1. BĄDŹ SYSTEMATYCZNY

Żadna nauka nie jest efektywna, jeśli nie będziesz regularny. Nie staraj się robić niczego na siłę, ani nie śpiesz się nadmiernie z ilością przyswajanego materiału. Ważne jest jednak byś zorganizował swój dzień w taki sposób, by zawsze znaleźć choć chwilę na naukę języka angielskiego. Podziel swoją pracę na części i sukcesywnie posuwaj się do przodu. Szacuje się, że do komunikatywnego porozumiewania się potrzeba znajomości jedynie 1000 słów. Ucząc się każdego dnia 12, w przeliczeniu na 3 miesiące daje ci w sumie wynik 1080 słów, czyli nawet więcej niż trzeba. 

2. SKUP SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM NA MÓWIENIU

Znajomość słówek to tylko część sukcesu. Nie będą one przydatne, jeśli nie zaczniesz używać ich w praktyce. Podobnie jest z uczeniem się gramatyki. Cóż z tego, że umie się suchą teorię, jeśli nie potrafi się jej użyć w prawdziwym życiu? Remedium na ten problem stanowi aktywne mówienie. Nie ma lepszego sposobu na przełamanie bariery językowej niż prosta reguła prób i błędów. Nie należy obawiać się mówienia w obcym języku i po prostu próbować aż do skutku. Inaczej ciężko będzie nauczyć się swobodnego wyrażania swoich myśli w języku angielskim. Oprócz tego bardzo pomocne w tym procesie może okazać się czynne słuchanie poprzez np. oglądanie angielskich filmów, czy słuchanie muzyki.  

3. NIE REZYGNUJ MIMO NIEPOWODZEŃ

Kluczem do sukcesu są niewątpliwie dobre chęci i motywacja, która napędza nasze działania. Czasami mogą nas dopadać wątpliwości i będąca ich konsekwencją bezsilność. Nauka języka angielskiego jest procesem rozłożonym w czasie, a drobne niepowodzenia mogą osłabiać nasz zapał. Mimo to, nie powinniśmy się poddawać i dalej uparcie dążyć do celu. Pozytywne myślenie oraz odpowiednie nastawienie, to czynniki często niedoceniane, jednak bez nich każde działanie jest z góry skazane na porażkę.    

Podsumowanie

Nauka języka angielskiego może być naprawdę miła, przyjemna i przede wszystkim szybka! Przyswojenie go w 3 miesiące na poziomie komunikatywnym nie stanowi większego problemu i jest jak najbardziej możliwe, o ile tylko weźmiesz pod uwagę te 3 istotne zasady. Znajomość języków obcych nie tylko sprawia, że łatwiej jest nam poruszać się po świecie, ale przede wszystkim wzbogaca nas samych. Nie musimy wcale poświęcać zbyt wiele czasu, by zyskać coś, co zostanie z nami naprawdę długo.