Nauka języka angielskiego czasem sprawia nam problemy. Jeśli chcemy kształcić się w tym zakresie samodzielnie, niezwykle ważne jest to, aby odpowiednio rozplanować sobie program edukacyjny. Może w tym pomóc dobór podręcznika, ponieważ tam wiedza jest zazwyczaj w jakimś stopniu uporządkowana. Dobrze również korzystać z kilku pomocy naukowych jednocześnie, aby możliwie jak najdokładniej rozszerzyć spektrum poruszanych zagadnień. Co należy wiedzieć, gdy uczymy się języka angielskiego?
O czym należy pamiętać w nauce angielskiego?
W zależności od tego, na jakim poziomie aktualnie jesteśmy i jakie konkretnie cele przed sobą stawiamy, powinniśmy dostosować swój program nauczania do naszych indywidualnych potrzeb. Należy mieć na względzie kilka podstawowych aspektów:
- słownictwo
- gramatykę
- czytanie
- pisanie
- mówienie
Każdy z tych elementów nauki jest niezwykle istotny. Umiejętności należy rozwijać wielotorowo, aby mieć jak najszerszy ich zakres. Zaniedbanie poszczególnych obszarów może skutkować późniejszymi problemami z nadrobieniem zaległości. Dlatego ważne jest, aby nasza nauka była wieloaspektowa.
Słownictwo i gramatyka
To one stanowią bazę i podstawę do tego, aby w ogóle móc posługiwać się językiem. Zarówno słownictwo, jak i gramatyka są bardzo istotne. Co z tego, że będziemy znać wyrazy, skoro nie będziemy potrafili sklecić z nich sensownego zdania? Tak samo, co nam da znajomość struktur, jeśli nie będziemy wiedzieć, co chcemy powiedzieć i jaki ma być sens naszej wypowiedzi? Słówka, wyrażenia, konstrukcje i czasy, to absolutne podstawy i to od nich trzeba zacząć. Na tej bazie można przejść do systematycznego rozwijania pozostałych kompetencji językowych.
Czytanie
Czytanie ze zrozumieniem to bardzo ważna umiejętność. Czasem nie potrafimy tego robić nawet w języku ojczystym – ważne jest skupienie. W przypadku języka obcego istotna jest także dociekliwość. Należy zastanawiać się nad tym, dlaczego akurat taki czas pojawił się w konkretnym zdaniu i zapamiętywać optymalne połączenia słów. Czytanie po angielsku trzeba ćwiczyć, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy później mieć problemy ze zrozumieniem komunikatów. Tekst stanowi świetny materiał do powtórzenia zarówno słownictwa, jak i gramatyki.
Pisanie
Tworzenie treści wielu osobom przysparza problemów. Nauka pisania w języku obcym powinna nas nauczyć formułowania myśli i produkowania tekstu samodzielnie. W ten sposób możemy nieco podszkolić się w myśleniu po angielsku, a także w szybszym kojarzeniu pewnych faktów. Jednocześnie trenujemy także umiejętność dobierania odpowiednich środków językowych do sytuacji.
Mówienie
Jeśli uczymy się samodzielnie, największym problemem może być kwestia konwersacji. Z tego względu trzeba rozważyć jakiegoś kompana do rozmowy – może to być lektor, a nawet koleżanka. Ważne, aby przełamywać barierę językową i przestać się bać odezwać ze strachu przed popełnieniem błędu. Jeśli zaniedbamy ten aspekt edukacji, w przypadku zaistnienia sytuacji, w której trzeba będzie coś powiedzieć, możemy nie być w stanie wydusić z siebie słowa, a przecież nie o to chodzi.
Nauka języka angielskiego powinna przebiegać wielotorowo. Oczywiście, nacisk na poszczególne aspekty powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Kształcenie jednak należy zaplanować kompleksowo. Nawet jeśli w danym momencie nie przewidujemy konieczności konwersacji, być może w przyszłości się to zmieni. Warto rozwijać się wszechstronnie. Naukę angielskiego trzeba również zaplanować w sposób atrakcyjny. Jeśli będzie nudno, możemy się szybko zniechęcić. Nasz umysł nieraz potrzebuje zróżnicowanych bodźców, dlatego ćwiczenie rozmaitych umiejętności może być dobrą metodą.