W dzisiejszych czasach gdzie wszyscy, bez względu na wiek używają smartfonów nauka języków poszła o krok dalej. Po co wydawać krocie na kursy języka angielskiego, skoro można mieć aplikacje do nauki angielskiego na swoim telefonie i uczyć się go w wolnej chwili? Lub jeśli po prostu nie jesteście wystarczająco usatysfakcjonowani swoim zasobem słownictwa wszystko jest teraz do nadrobienia w zasięgu Waszego telefonu. 

Jedną z najbardziej popularnych aplikacji jest “Duolingo”. Apka dostępna na iOS, Android oraz Windows Phone, bardzo prosta w obsłudze z przyjemnym dla oka interfejsem. Jest to świetny start dla ludzi zaczynających dopiero naukę języka angielskiego. Nauka jest podzielona na rozdziały i tematy, te z kolei zawierają po kilka lekcji. Kiedy uważasz, że opanowałeś już temat możesz przejść do testu sprawdzającego swój poziom wiedzy. To perfekcyjna aplikacja dla osób, które czują, że muszą popracować również nad wymową, gdyż oferuje zestaw ćwiczeń również z lektorem. Nie jest to jednak aplikacja idealna, jeśli ktoś liczy na zaawansowane zagadnienia z zakresu gramatyki może się niestety przeliczyć.

Kolejną ciekawą aplikacją do nauki języka angielskiego jest: “Angielski – Ucz się języka”, stworzona przez Tweeba. Apka dostępna tylko na Androida, ale jej wielką zaletą jest to, że nie wymaga dostępu do internetu. Jest to idealna aplikacja do używania jako tłumacz lub do uczenia zwrotów gramatycznych, posiada również opcje zaznaczenia czy dany zwrot jest już przez nas nauczony. Dodatkową zaletą jest również “Słówko dnia” w postaci powiadomień “push”, pozwala nam na samoczynne poszerzanie słownictwa.

“Naucz się mówić po angielsku z busuu” stworzone przez busuu Limited jest połączeniem platformy społecznościowej z aplikacją do nauki języka angielskiego. Można na niej spokojnie nauczyć się podstaw języka angielskiego, korzystając z lekcji słownictwa i gramatyki, nagrań dialogów, gier językowych oraz interaktywnych testów. Głównym atutem jest korzystanie z pomocy rodzimych użytkowników języka, aby rozwijać swoje umiejętności. Bardzo ciekawa personalizacja, która dopasowuje się do Twojego stylu uczenia i pozwala osiągnąć Ci zamierzone cele w jak najkrótszym czasie. Jedynym wg mnie minusem jest płatny dostęp do ćwiczeń gramatycznych.

Jeśli jesteś już zaawansowany użytkownikiem języka angielskiego aplikacja: “English grammar – Learn & Quiz” jest idealna dla Ciebie. W całości w języku angielskim! Nauka gramatyki krok po kroku, od podstaw do zaawansowanych zagadnień. Specjalne zagadnienia do nauki czasów oraz opcja nauki ponad trzydziestu rodzajów listów. Ponad 300 testów i 3500 pytań pokrywających cały obszar gramatyki, a dla osób chcących popracować nad wymową jest opcja nauki gramatyki gdzie aplikacja “mówi”, w dwóch akcentach amerykańskim oraz brytyjskim. Ogólnie świetna, w pełni darmowa aplikacja z prostym interfejsem.

Kolejna aplikacja do nauki angielskiego jest darmowa, posiadająca multum kursów (niektóre z nich są płatne) i również dająca możliwość przenoszenia ich pomiędzy urządzeniami. A mowa tutaj o: “SuperMemo”. Jak wspomniałem wcześniej, synchronizacja postępów nauki pomiędzy urządzeniami jest ogromnym atutem. Kursy kompleksowe, do nauki słownictwa, gramatyczne oraz przygotowujące do egzaminów to tylko, niektóre zalety apki. Możliwość stworzenia indywidualnego planu nauki oraz dodania własnych materiałów do nauki pozwala stworzyć sobie mini przenośne studium do nauki języka angielskiego.

“English Idioms and Phrases” jest aplikacją do nauki j. angielskiego dla zaawansowanych i jest dedykowana jednemu z najtrudniejszych tematów leksykalnych w języku angielskim – idiomom. Jeśli na co dzień komunikujesz się językiem angielskim szybko zdasz sobie sprawę z tego jak znajomość idiomów ułatwi Ci rozmowy. Aplikacja bardzo łatwa w użyciu, posiada listę najbardziej powszechnych idiomów z jasnym, prostym wyjaśnieniem oraz przykładem użycia kontekstowego.