Wiele osób marzy o tym, aby sprawnie posługiwać się językiem angielskim. Nauka tego języka to zwykle dłuższy proces, którego bardzo ważnym elementem jest uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnego lektora. Istnieje ponadto kilka sposobów, dzięki którym szybko i bez trudności nasze umiejętności językowe się zwiększą, a systematyczne stosowanie tych metod pozwoli na zgłębianie znajomości języka angielskiego i stopniowe doprowadzenie go do perfekcji.

Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w ciągu dnia mamy wiele okazji, aby bezboleśnie, naturalnie i szybko przechodzić przez proces nauki języka angielskiego. Oto trzy sprawdzone sposoby, które sprawią, że płynność wypowiadanych przez nas kwestii w tym języku zachwyci naszych rozmówców a i my sami z łatwością, przyjemnością i zrozumieniem przetłumaczymy przeprowadzany spontanicznie wywiad telewizyjny z naszym ulubionym aktorem.

Krok pierwszy: rozpocznij naukę pod okiem profesjonalisty!

Obecne metody nauczania języka angielskiego są różnorodne, atrakcyjne i z pewnością na rynku odnajdziemy szkołę, która będzie dla nas idealna. Rozwinięte technologie dają nam możliwość nauki w każdym zakątku świata i o każdej porze. Przeszkodą nie stanowi tutaj żadna odległość, rynek oferuje atrakcyjną formę lekcji realizowanych on line. Wystarczy rozejrzeć się wokół i wybrać metodę najodpowiedniejszą dla nas, zadbać o wykwalifikowanego lektora i zabrać się do działania.

Krok drugi: słuchaj i oglądaj!

Nic tak dobrze nie poprawia umiejętności poruszania się w świecie danego języka jak słuchanie jego brzmienia. Możliwości jest sporo i warto wykorzystać każdą okazję, aby osłuchać się z językiem zapamiętując coraz więcej słów, zdań, zwrotów, wsłuchując się w jego „melodię” i wybrzmiewające akcenty. Słuchaj nagrań powieści, słuchowisk, wywiadów, rozmów w języku angielskim:

  • słuchaj w samochodzie podczas dłuższych podróży, podczas długich kwadransów spędzanych w ulicznym korku
  • słuchaj podczas porannego joggingu wiadomości radiowych serwowanych w języku angielskim
  • słuchaj podczas robienia porządków
  • słuchaj w trakcie podróży pociągiem, w tramwaju i w autobusie

Nauka języka angielskiego stanie się szybka i przyjemna, gdy wykorzystasz jeszcze jeden sposób, którym jest oglądanie filmów i seriali w języku angielskim. Warto pokusić się o wyłączenie polskiego lektora i wsłuchanie się w płynnie i naturalnie wypowiadane dialogi. Ulubiony serial oglądany po angielsku? Czemu nie!  

Nauka angielskiego może odbywać się również w kinie. Wystarczy wybrać film angielskojęzyczny, którego projekcji nie zakłóca głos polskiego lektora. Śledząc akcję filmu i nie zerkając na napisy możemy zaserwować sobie doskonałą naukę angielskiego.

Krok trzeci: mów!

Szybko pokonamy barierę językową i zaczniemy płynnie wypowiadać się po angielsku gdy skorzystamy z każdej możliwości wypowiadania się w tym języku. Co zrobić, gdy nie mamy okazji do prowadzenia konwersacji z lektorem czy też rozmowy z drugą osobą w języku angielskim?

  • wykorzystaj nagrania różnorodnych konwersacji w języku angielskim i powtarzaj wypowiadane kwestie głośno i wielokrotnie
  • przygotowany zestaw przydatnych fraz, wypowiedzi lub ciekawych zdań (możesz wykorzystać fiszki, aplikacje do nauki angielskiego zainstalowane w swoim telefonie) wypowiadaj na głos przy każdej nadarzającej się okazji
  • czytaj na głos wybrane teksty, artykuły z gazet, książki napisane w języku angielskim i dostosowane pod względem poziomu języka do twoich umiejętności

Podsumowując warto zaznaczyć, że nauka angielskiego polega na trenowaniu umiejętności rozumienia, pisania i mówienia. Nauczysz się języka szybko wtedy, kiedy proces nauki wpleciesz w swoje codzienne funkcjonowanie i każdego dnia oswoisz nowy jego element.