Sukces programów do nauki języka obcego
Większość z nas wyobraża sobie naukę języka obcego w bardzo sztywny sposób, który opiera się przede wszystkim na osobie nauczyciela. Kiedy jakiś znajomy powie nam, że zaczął uczyć się mówić po angielsku, wyobrazimy go sobie w szkolnej ławce przed podręcznikiem. Będzie on siedział w sali, słuchając swojego lektora i patrząc w tekst przed sobą. Obraz ten nie musi być wcale negatywny, ludzie od setek lat korzystają z konwencjonalnych metod nauczania i odnoszą sukcesy. Trudno jest jednak ukryć, że taki sposób wiąże się z wieloma niedogodnościami i niedociągnięciami, zwłaszcza w czasach, gdy praktycznie nie istnieją wymagania dla osób, które podejmują się prywatnego nauczania języka angielskiego. To właśnie z powodu coraz częściej odczuwalnych wad tej metody powstają alternatywne formy nauczania. Takie przedsięwzięcia, jak programy do nauki języka angielskiego, to zwyczajna odpowiedź na zapotrzebowanie klientów. Zacznijmy więc od omówienia powodów, dla których ludzie zaczęli poszukiwać innych, niekonwencjonalnych metod nauki języków obcych.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, pracodawcy są coraz mniej restrykcyjni wobec osób, które zatrudniają do nauki języka angielskiego. Popyt na takie lekcje jest ogromny, każdy z nas w jakimś stopniu zna ten język i chce znać jeszcze lepiej. W związku z tym szkoły językowe nie raz borykają się ze znalezieniem tak dużej liczby lektorów. Coraz mniejszą część tej grupy zawodowej stanowią osoby posiadające kwalifikacje do nauczania. Zwiększa się za to udział osób związanych z językiem angielskim w inny sposób. Native speakerzy wykształceni w zupełnie innej dziedzinie, studenci anglistyki czy osoby posiadający jedynie certyfikat znajomości danego języka (np. CAE) to grupy, które mają coraz większe znaczenie w ogólnym poziomie tej usługi. Często słyszy się narzekania na schematyczne prowadzenie zajęć, opieranie się w całości na podręczniku czy brak przygotowania. Mówiąc wprost, dla wielu klientów nauka angielskiego ze źle dobranym nauczycielem to zwykła katorga.
Istnieją jeszcze inne problemy związane z tym tematem. Uczenie się angielskiego z nauczycielem wymaga od nas bycia w określonym miejscu i o określonej godzinie. Współcześni ludzie coraz mniej chętnie patrzą na sztywny grafik w swoim tygodniowym planie zajęć. Często też po prostu nie mają na tyle siły lub czasu, żeby pogodzić taką formę nauki z pełnoetatową pracą. Nie każdy może też sobie pozwolić na taki wydatek, w końcu nauka angielskiego potrafi kosztować naprawdę sporo, a im lepsze kwalifikacje ma prowadzący zajęć, tym oczywiście wyższa cena.
Wszystkie wymienione wyżej aspekty sprawiają, że ludzie zaczęli poszukiwać czegoś innego. Czegoś, co mogłoby spełnić ich potrzeby rozwoju językowego, a nie wiązałoby się z przykrym rozczarowaniem. Możliwości jest kilka, ale najpopularniejszym wyborem są właśnie programy komputerowe.
Są one napisane przez specjalistów, którzy zawodowo zajmują się tworzeniem metod nauczania. W związku z tym programy są zwyczajnie przystępne dla przeciętnego odbiorcy, a przy tym nie mamy wątpliwości, że możemy z nich wyciągnąć całkowicie poprawną wiedzę. Lekcje są prowadzone w sposób atrakcyjny, by nie zanudzić ucznia. Są również bardzo rozbudowane, nie ograniczają się tylko do jednego aspektu posługiwania się językiem. Dają nam też swobodę wyboru – to my decydujemy, czy mamy teraz ochotę ćwiczyć gramatykę, czy uczyć się słownictwa. Rozwiązywanie ćwiczeń słuchowych jest również dużo przyjemniejsze, gdyż w zaciszu własnego domu będziemy mieli mniej rozpraszających nas bodźców. Uczymy się tylko w momentach, w których mamy na to ochotę i płacimy za to rozsądne pieniądze. W ten właśnie sposób programy nauki języka angielskiego wypełniły ważną lukę na rynku i odniosły niemały sukces.