Czy to w ogóle możliwe – efektywna nauka jzyka angielskiego z seriali anglojęzycznych? – Tak, lecz pod określonymi warunkami i jeśli traktujemy to zajęcie jako urozmaicenie czy dodatek do naszej nauki. Raczej ciężko znaleźć osobę, która nauczyłaby się języka obcego od podstaw z samego oglądania seriali. Aby oglądanie seriali przyniosło także rzeczywiste korzyści w formie postępów w nauce angielskiego, to musimy trzymać się podstawowych reguł.

Dlaczego to działa?

Uczysz się z radością, zatem po pewnym okresie łatwiej zmienić to w nawyk. Systematyczność w nauce języka angielskiego to niewątpliwa podstawa oraz nie można oczekiwać konkretnych efektów bez przeznaczania na język paru dni w tygodniu. Jeśli znajdujesz czas na zajęcia grupowe czy indywidualne – ekstra! Jeśli ponadto jeszcze oglądasz popularny serial w oryginale oraz robisz to systematycznie – bomba! Taki rytm nauki powoduje, iż język angielski jest stale z Tobą, co pomaga zmniejszyć czas bez języka do minimum.
Poznajesz „potoczny” język
Oglądając popularny film lub serial uczysz się zwrotów potocznych, których native speakerzy wykorzystują na co dzień. Jak już pewnie zdążyliście się przekonać – język angielski, jaki mamy w podręcznikach, i ten jakiego rzeczywiście się używa, to wielokrotnie dwie różnorodne sprawy oraz należałoby jak najczęściej mieć możliwość do poznawania tego drugiego. Czemu? Choćby dlatego, aby nie doznać szoku podczas pierwszej wizyty w Wielkiej Brytanii. Język stale się modyfikuje oraz prędzej lub później okaże się, iż zwroty rzetelnie wykute z podręcznika mogą wykazać się nie tyle nieprawdziwe, co po prostu nieco przestarzałe.

Osłuchujesz się z wymową oraz uczysz słów w odmiennym kontekście
Zdecydowana większość ludzi uczących się języka miała kiedyś takie poczucie, iż pomimo tego, iż zna znaczenie pewnego słowa nie ma kompletnie pojęcia jak je wykorzystać w praktyce. Niestety w szkołach wielokrotnie praktykuje się uczenie na blachę słów z list na końcu podręcznika, bez żadnego kontekstu. Jaki sens ma atakowanie naszych głów setkami wyrażeń, jakich nie jesteśmy w stanie wykorzystać dobrze w normalnym życiu? Odmiennie jest podczas oglądania filmów oraz seriali, gdy osłuchujesz się z własną wymową i obserwujesz prawdziwe wykorzystanie określonych wyrażeń. Dodatkowo ucząc się na materiałach video można w niezwykle prosty sposób nauczyć się odwzorowywać angielską intonację, jaka jest niezwykle istotnym czynnikiem komunikacji. Poza tym, iż uczysz się tego, co powiedzieć w konkretnej sytuacji, uczysz się także tego jak to powiedzieć, żeby brzmieć po prostu lepiej.

Nie zrażaj się, gdy nie będziesz wszystkiego rozumiał – to nie ma znaczenia

Niezwykle wielu słuchaczy denerwuje się, gdy nie są w stanie zrozumieć wszystkich, lub większości słów podczas oglądania filmu lub serialu. To całkowicie zbędna irytacja. Po pierwsze – nie ma możliwości, aby zrozumieć całość co do jednego słowa, ponieważ obszar słownictwa jest za duży.

Spróbuj oglądać bez napisów

Jeśli jesteś na poziomie B2 wzwyż, to bezproblemowo możesz próbować oglądania filmów bez napisów. Jeśli jednak do tego poziomu jeszcze Ci trochę brakuje, to zacznij seans z napisami, lecz po określonym czasie je wyłącz na parę chwil – tak na próbę. Gdy dojdziesz do wniosku, iż oglądanie bez napisów nadal sprawia Ci przyjemność, to kontynuuj bez nich do końca. Możesz także obejrzeć ten sam odcinek/film dwukrotnie. Za pierwszym razem bez napisów – jeśli uda Ci się zrozumieć blisko 60%-70% czy więcej, to już dobrze. Następnym razem włącz napisy. Są przydatne, lecz mogą rozpraszać oraz odciągają naszą uwagę od podstawowego celu, do jakiego chcemy dążyć podczas oglądania materiałów video – słuchania ze zrozumieniem.