W dzisiejszych czasach, język angielski jest bardzo potrzebny – wszak jest to (poza chińskim), najczęściej używany język świata. O ile w mniejszych miastach jego znajomość nie jest aż tak wymagana, to w dużych jest dziś niezbędny. Nawet w Żabce, czy Biedronce zakupy robią obcokrajowcy, więc znajomość tego języka jest wymagana, aby być w stanie się z taką osobą porozumieć.

Podstawy wystarczą?

Dziś praktycznie każdy pracodawca patrzy na umiejętności interpersonalne, w tym znajomość angielskiego. Z racji galopującej globalizacji coraz więcej Polskich firm ma styczność z podmiotami zagranicznymi, więc nauka języka angielskiego staje się niezbędna, aby dogadać się z nowymi kontrahentami. Zarówno w biznesie, jak i w handlu, gastronomii czy nawet w pracy na liniach produkcyjnych jedną z podstawowych umiejętności, jest znajomość języka angielskiego – różnego rodzaju komunikaty, polecenia czy instrukcje nie są niestety wyświetlane/drukowane w wersji polskiej.

Wspomniałem, iż w mniejszych miastach znajomość tego języka nie jest aż tak wymagana – i jest to prawda. Jest on używany bardzo rzadko, najczęściej w szkołach i przez ludzi młodych. Ludzie, którzy swoją młodość mogą przypisać do czasów PRL-u zazwyczaj nie znają tego języka – nawet jego podstaw. Problemy pojawiają się, gdy trzeba pomóc dziecku, bo pani z angielskiego zadała pracę domową. Tu, wychodzi również kolejna kwestia, której warto się przyjrzeć. Dzieci bardzo szybko chłoną języki, zwłaszcza te malutkie. Coraz częściej rodzice decydują się na nianię, która mówi po angielsku. Jest to o tyle dobrym wyjściem, że dziecko słyszy dwa języki i później jest w stanie spokojnie w obu rozmawiać.

Emigracja?

Od bardzo wielu lat, zauważa się tendencję wyjazdu naszych rodaków za granicę. Czy jest to dobre wyjście? Często lepszego nie mamy, jednakże tutaj bardzo przydaje się znajomość języka angielskiego. Jest to jeden z częściej używanych języków zarówno w Europie, jak i na świecie, więc w praktycznie każdym miejscu będziemy w stanie się dogadać z ludnością miejscową. Bardzo często, taka znajomość wiąże się z lepsza pracą. Zagraniczny pracodawca prędzej przyjmie człowieka, z którym będzie w stanie porozmawiać, aniżeli takiego, z którym ta rozmowa jest możliwa tylko i wyłącznie w języku migowym.

Bardzo często zdarza się, że nasi rodacy uciekają z Polski z konkretnym zestawem umiejętności – są to fryzjerzy, mechanicy, specjaliści, programiści. Wszystkich ich łączy jedno – świetne umiejętności komunikatywne. Jeśli spytasz ich jak nauczyli się języka angielskiego, często odpowiedzią będzie oglądanie serialów, słuchanie muzyki czy czytanie artykułów – rzecz jasna w języku angielskim. Przykład? Na pewno miałeś sytuację, w której nie mogłeś znaleźć czegoś co Cię interesowało – po prostu Polskie strony o tym nie piszą, zaś angielskich jest pełno. Kolejny? Szukałeś kiedyś filmu z lektorem i okazało się, że jedyną wersją jest ta angielska z ewentualnymi polskimi napisami? Na 100%.

Wbrew pozorom nauka języka angielskiego nie jest tak ciężka, jak się wydaje. Przypadki, opisane powyżej są świetnym przykładem bardzo innowacyjnej formy nauki języków obcych. Należy się w nim zanurzyć, cały czas mieć z nim kontakt, praktycznie w każdym momencie. Czytasz coś? Czytaj po angielsku. Słuchasz muzyki? Słuchaj jej, ale staraj się, aby wykonywała była w języku angielskim. Grasz w grę komputerową? Zmień język na angielski, a gwarantuję, że czegoś się nauczysz.

To dlatego ludzie na emigracji tak szybko idzie im nauka języka angielskiego – są po prostu zmuszeni przez otoczenie do jego nauki. Słyszą go, są wręcz zmuszeni w nim rozmawiać, więc szybciej się go uczą.

Podsumowanie.

Czy język angielski jest dziś potrzebny w pracy? I tak, i nie – jednakże tendencja jest jedna – ludzie, którzy znają ten język obcy, bardzo często zarabiają więcej, mają bardziej odpowiedzialne stanowiska, co wiąże się często z pracą siedzącą. Jest bardzo przydatny, wszakże nawet Pani w Żabce chyba wolałaby wiedzieć o co chodzi swojemu klientowi, prawda?